Forum www.ginekologia.fora.pl Strona Główna www.ginekologia.fora.pl
Forum ginekologiczne i seksuologiczne !
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

NADŻERKA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ginekologia.fora.pl Strona Główna -> Nadżerka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SANDY




Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ŚLĄSK

PostWysłany: Śro 22:47, 21 Maj 2008    Temat postu: NADŻERKA

----------------------------------------------------------------------------

Nadżerka

Nadżerka części pochwowej szyjki macicy jest jedną z najczęstszych zmian patologicznych rozpoznawanych u kobiet.

Nadżerka jest to żywo-czerwona ranka, mniej lub bardziej rozległa, o różnych kształtach, w okolicy ujścia zewnętrznego szyjki macicy. W tym newralgicznym miejscu często dochodzi do uszkodzenia nabłonka.

Bezpośrednią przyczyną nadżerki jest przewlekły stan zapalny pochwy i szyjki macicy, wywołany przez różne drobnoustroje chorobotwórcze. Mogą to być bakterie, na przykład chlamydie lub dwoinki rzeżączki, grzyby, wirusy. Niebezpieczne są nadżerki, do powstania których przyczyniły się wirusy, gdyż wnikają one do komórki, zmieniając jej kod genetyczny. Część tego rodzaju ranek przeobraża się w nowotwory szyjki macicy. Także uraz mechaniczny szyjki, na przykład przy porodzie czy po zabiegach ginekologicznych, może przyczyniać się do powstania nadżerki.

Jak wykryć nadżerkę?
Nadżerka nie boli. Można więc mieć ją przez kilka lat i nie wiedzieć o tym. Gdy jednak infekcja przenosi się na więzadła krzyżowo-maciczne, kobiety odczuwają bóle krzyża. Może pojawić się też uczucie dyskomfortu (jeżeli nadżerka utrzymuje się długo i dochodzi do przerostu szyjki). Obecność nadżerki sygnalizują również upławy. Mają one różny wygląd w zależności od rodzaju infekcji. Przy dużych nadżerkach może występować samoistne plamienie i krwawienie po współżyciu. Te wszystkie objawy powinny skłonić kobietę do odwiedzenia ginekologa.

Nieodzowne badania
Jeżeli lekarz ginekolog wykryje nadżerkę, zaleca zwykle wykonanie badań specjalistycznych. Są to najczęściej: cytologia - pobranie komórek do analizy mikroskopowej; kolposkopia - oglądanie komórek nadżerki w dużym powiększeniu przez urządzenie o nazwie kolposkop (w trakcie badania można również pobrać komórki do badania histopatologicznego, aby ocenić prawidłowość ich budowy); posiew - wydzielina pochodząca z szyjki macicy i z pochwy przenoszona jest na odpowiednie pożywki w celu wyhodowania flory bakteryjnej. To badanie z kolei pozwala się zorientować, z jaką infekcją mamy do czynienia.

Środowisko pochwy samo broni się przed infekcjami. Drobnoustroje chorobotwórcze nie mają warunków do rozwoju, jeżeli odczyn pochwy jest kwaśny. Decyduje o tym obecność w odpowiednich ilościach pałeczek kwasu mlekowego. Dlatego warto uzupełniać z zewnątrz ich zasoby w sytuacjach, w których kwaśność pochwy się obniża. Tak dzieje się w czasie występowania stanu zapalnego i po każdym stosunku, gdyż nasienie męskie zmienia odczyn pochwy na zasadowy. Wtedy można sobie pomóc, zakładając globulkę z bakteriami kwasu mlekowego, np. Lactovaginal. Wiedziały o tym już nasze babcie i po zbliżeniu płciowym robiły sobie irygacje z kwaśnego mleka.

Sposoby leczenia
Najpierw trzeba zlikwidować stan zapalny. W zależności od tego, czy winowajcami są bakterie, grzyby, czy wirusy, lekarz przepisuje odpowiednie leki dopochwowe, a niekiedy także doustne. Gdy ustąpi stan zapalny, można przystąpić do likwidacji nadżerki.
Stosuje się kilka rodzajów zabiegów: Przyżeganie (przypalanie), elektrokoagulacja, elektrokonizacja, krioterapię i laseroterapię. Przyżeganie chemiczne polega na kilkakrotnym smarowaniu ranki preparatem niszczącym chory nabłonek. W trakcie elektrokoagulacji wypala się nadżerkę prądem. Krioterapia to leczenie zimnem - chorą tkankę zamraża się ciekłym azotem, co powoduje jej zniszczenie. Jeżeli nadżerka jest rozległa, a komórki bardzo zmienione, można zastosować elektokonizację: wycina się nożem elektrycznym fragment szyjki w kształcie stożka. Czasem trzeba dokonać amputacji szyjki, czyli usunąć pewną jej część. Na tak radykalny zabieg lekarze decydują się przy nadżerkach bardzo rozległych i zaniedbanych, a także wówczas, gdy wynik cytologii ujawnia zmiany przednowotworowe w komórkach. W ostatnich latach usuwa się nadżerkę także laserem. Nadżerka spowodowana przez działanie środków chemicznych może czasem ulec samowyleczeniu po zaprzestaniu używania tych środków.

Zapobieganie
Jeśli chcesz się ustrzec nadżerki, unikaj sytuacji prowadzących do zakażeń narządu rodnego, jakimi może być uraz przez kontakt, przez infekcje, przez działanie substancji chemicznych oraz przypadkowe kontakty seksulane, kąpiele w nie oczyszczonych basenach, korzystanie z brudnych publicznych toalet. Regularnie zgłaszaj się na badanie ginekologiczne i cytologiczne. Od momentu rozpoczęcia współżycia powinnaś je wykonywać systematycznie raz w roku.
Wczesne wykrywanie i leczenie nadżerek jest profilaktyką raka szyjki macicy. Te wewnętrzne ranki mogą wystąpić w każdym wieku, ale koszt, jaki kobieta płaci wskutek nieleczonej nadżerki, jest większy po 40. roku życia. Wtedy nowotwory szyjki zdarzają się częściej.

Powikłania:
Nadżerka może być pierwszym objawem raka szyjki macicy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
tomanari




Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:24, 06 Sty 2016    Temat postu:

Czy nadżerka może być spowodowana ciążą i pojawić się już po porodzie? Niedawno rodziłam i teraz pojawiła mi się nadżerka. Czy ciąża i poród wpływają na większe ryzyko powstawania nadżerki?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
reisha




Dołączył: 08 Sty 2016
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:08, 09 Sty 2016    Temat postu:

Wydaje mi się, że tak. [link widoczny dla zalogowanych] - lekarz tu napisał, że tego typu infekcje po porodowe mogą być związane z wahaniami hormonów w czasie ciąży. Do tego ciąża bardziej naraża na pojawienie się infekcji intymnych, które są przyczynami nadżerek, więc pasowałoby...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
benw




Dołączył: 07 Kwi 2016
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:53, 07 Kwi 2016    Temat postu:

dzięki za artykuł, potrzebowalam tych informacji zanim pójdę na wizytę, pozdrawiam

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Drenan911




Dołączył: 12 Lis 2016
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:46, 12 Lis 2016    Temat postu:

Ja byłem wcześniej i dopiero wpadłem na ten wpis ehh żałuję, że nie zajrzałem tu wcześniej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ginekologia.fora.pl Strona Główna -> Nadżerka
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin