Forum www.ginekologia.fora.pl Strona Główna www.ginekologia.fora.pl
Forum ginekologiczne i seksuologiczne !
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Indeks leków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ginekologia.fora.pl Strona Główna -> Leki stosowane w ginekologi [duphaston, luteina...]
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SANDY




Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ŚLĄSK

PostWysłany: Sob 11:23, 14 Cze 2008    Temat postu: Indeks leków

DUPHASTON

Zawartość substancja czynna - dydrogesteron.
Sposób działania Duphaston jest syntetycznym hormonem działającym podobnie jak żeński hormon ciałka żółtego - progesteron.
Zastosowanie Duphaston podaje się w stanach charakteryzujących się niedostatecznym wytwarzaniem progesteronu oraz w bolesnych miesiączkach.
Ostrzeżenie Lek nie hamuje jajeczkowania i nie ma działania antykoncepcyjnego... ale lepiej go przyjmować po owulacji .... Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Duphaston podaje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.
Działania niepożądane >1/100- Na początku leczenia mogą wystąpić nieregularne krwawienia miesiączkowe, które ustępują w miarę kontynuowania kuracji.
Dawkowanie Dawkę ustala lekarz.
Ciąża i karmienie Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.

Zawiera hormon progesteron, który jest naturalnym hormonem II fazy cyklu miesięcznego. Może być wykorzystywany: W celu wywołania spóźniającego się okresu. Jest wówczas podawany przez kilka dni i jego odstawienie powoduje wystąpienie krwawienia. Jako typowy środek antykoncepcyjny, gdyż blokuje pozostałe hormony, a tym samym owulację. Dzięki temu działaniu likwiduje się również nieduże torbiele na jajnikach. W celu podtrzymania ciąży przez uzupełnienie niedoboru progesteronu w organizmie.W tym przypadku zaprzestanie przyjmowania Duphastonu NIE POWODUJE krwawienia, ani poronienia.

DUPHASTON NIE JEST WYKRYWANY PRZEZ BADANIE KRWI NA ZAWARTOŚC POROGESTERONU... TZN. BIORĄC GO NIE MA WPŁYWU NA WYNIK
Luteina
Jak działa LUTEINA i czy jej stosowanie ma jakieś skutki uboczne?

Luteina to naturalny progesteron- hormon fizjologiczne wydzielany przez ciałko żółte w II fazie cyklu- ciałko żółte powstaje z pęcherzyka Graafa po uwolnieniu jajeczka - ma za zadanie podtrzymac rozwój załodnionego jejeczka i przygotować błonę śluzową wyściełającą jame macicy do przyjęcia zapłodnionego jejeczka. Jesli nie dojdzie do zapłodnienia- ciałko żólte zanika a błona śluzowa macicy uprzednio przygotowana progesteronem moze ulec złuszczeniu. Jeśli tego progesteronu brakuje- na przykład w przypadku cykli gdy nie zachodzi owulacja- błona śluzowa nawarstwia sie, ale nie ulega złuszczeniu- i nie ma miesiaczki. Podanie progesteronu- a wiec luteiny przygotowuje błone śluzową macicy do złuszczenia- ale uwaga! krwawienie najcześciej pojawia sie po odstawieniu luteiny a nie w czasie jej przyjmowania- i tak zapewne stało sie w tym przypadku. Luteina to substancja która ma budowę identyczną z naturalnym progesteronem wydzielanym przez jajniki- kuracja nią jest więc bezpieczna, ale musi byc stoswana dopochwowo lub podjezykowo gdyz progesteron zostaje rozłożony w przewodzie pokarmowym człowieka- nie można go łykać, bo byłby nieskuteczny.

LUTEINA nie hamuje jajeczkowania i nie ma działania antykoncepcyjnego

Uwaga!
luteina ma wpływ na poziom mierzonego progesteronu...
LUTENYL

Skład leku
1 tabletka zawiera
substancję czynną :
5 mg octanu nomegestrolu
substancje pomocnicze:
laktoza -120,99 mg, mikrokrystaliczna celuloza - 54,94 mg, palmitynostearynian glicerolu - 3,70 mg, krzemionka koloidalna bezwodna
-0,37 mg

Opis działania
Nomegestrol, substancja czynna zawarta w preparacie Lutenyl, jest pochodną 19-norprogesteronu stosowaną do wyrównania niedoborów progesteronu. Powinowactwo nomegestrolu do receptorów progesteronu jest większe 2,5 razy niż naturalnego hormonu. Podawany od 5 do 25 dnia cyklu w dawce 5 mg na dobę Lutenyl hamuje owulację, zmniejsza wydzielanie gonadotropin, obniża stężenie estrogenu we krwi krążącej oraz zapobiega wydzielaniu naturalnego progesteronu. Badania farmakokliniczne nie u wszystkich pacjentów wykazały całkowite działanie przeciwgonadotropowe.
Octan nomegestrolu jest szybko wchłaniany, maksymalne stężenie występuje 2 godziny po podaniu, okres półtrwania wynosi około 40 godzin. Jest wydalany głównie przez jelita oraz częściowo z moczem.

Wskazania do stosowania
U kobiet przed menopauza : zaburzenia miesiączkowania związane ze zmniejszonym wydzielaniem lub brakiem wydzielania progesteronu :
-zaburzenia miesiączkowania: skąpe miesiączkowanie, nadmiernie częste miesiączkowanie, brak miesiączkowania
-czynnościowe krwawienia z narządów płciowych: krwotoki maciczne, krwotoki miesiączkowe, również krwawienia związane z wfókniakami
-objawy poprzedzające lub związane z menstruacją: bolesne miesiączkowanie samoistne, zespół przedmiesiączkowy, okresowe bóie sutków
U kobiet po menopauzie : Lutenyl stosuje się ż estrogenami (cykle sztucznie wywołane) w hormonalnej terapii zastępczej

Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności
-w badaniach klinicznych nie u wszystkich pacjentów wykazano całkowite działanie przeciwgonadotropowe
-przed rozpoczęciem leczenia w niektórych wskazaniach, szczególnie w bolesnym miesiączkowaniu, krwotoku macicznym i braku
miesiączki, lekarz musi ustalić, czy jest to zaburzenie czynnościowe
-przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć nowotwór sutka i macicy (gruczolak sutka i gruczolak śluzówki macicy)
-należy przerwać przyjmowanie preparatu w wypadku wystąpienia: zaburzeń wzroku (podwójne widzenie, ostre zaburzenia widzenia, uszkodzenie naczyń siatkówki), powstania zakrzepów lub zatorów, silnych migren
-należy zachować ostrożność w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, niestabilnego nadciśnienia tętniczego, cukrzycy lub porfirii.

Dawkowanie i sposób stosowania
Średnia dawka dobowa wynosi 5 mg (1 tabletka).
U kobiet przed rnenopauzą leczenie trwa zwykle 10 dni, od 16 do 25 dnia cyklu.
U kobiet po menopauzie dawkowanie zależy od rodzaju zastosowanej hormonalnej terapii zastępczej. W ciągłej hormonalnej terapii
zastępczej Lutenyl jest stosowany przez 12 do 14 dni każdego cyklu. Dawkę i czas leczenia można modyfikować w zależności od
wskazania i reakcji pacjenta na lek.

Uwaga!!!
lek często powoduje opóźnienie miesiączki ...źródła podają że od 5-7 dni... ale ja z doświadczenia wiem że nawet 13 dni
----BROMERGON,PARLODEL --------------
są to leki o identycznym składzie... róznią się tylko ceną i producentem...
bromergon kosztuje około 5 PLN a parlodel około 60PLN

Sposób działania
stymulują receptory dopaminowe w mózgu. Niedostatek dopaminy w organizmie wyraża się m. in. chorobą Parkinsona (zaburzeniami w pracy mięśni w formie drżeń, sztywności mięśni, zmiany postawy ciała, wyrazu twarzy - grymasy pojawiające się z dużą częstotliwością niezależnie od woli chorego). Bromergon hamuje również produkcję hormonu - prolaktyny, która jest niezbędna karmiącym matkom. U pacjentów cierpiących na akromegalię (chorobliwy wzrost niektórych części ciała, jak: nos, kończyny, podbródek, język) preparat hamuje produkcję hormonu wzrostu

Zastosowanie
Leczenie braku miesiączkowania u kobiet, spowodowanego zbyt dużą produkcją prolaktyny.
Leczenie impotencji u mężczyzn.
Zatrzymywanie wydzielania się mleka u karmiących matek ze względów medycznych lub zatrzymywanie wytwarzania mleka u kobiet, wywołanego pewnymi środkami farmakologicznymi.
Leczenie akromegalii.

Ostrzeżenie
Leku nie wolno stosować w nadwrażliwości na bromokryptynę, w wysokim ciśnieniu krwi po porodzie, w zatruciu ciążowym.
Leczenie powinno być poprzedzone ustaleniem powodów nadmiernego wydzielania prolaktyny u kobiet.
Kobiety, które nie pragną dziecka powinny stosować w trakcie leczenia bromokryptyną skuteczny środek antykoncepcyjny.
Kobiety leczące bezpłodność powinny skontaktować się z lekarzem w razie podejrzenia o ciążę, a następnie przechodzić regularne badania w trakcie ciąży.
Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, poważne choroby serca, wrzód żołądka lub dwunastnicy powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. W rzadkich przypadkach preprat może spowodować obniżenie ciśnienia krwi, dlatego należy kontrolować ciśnienie krwi w trakcie leczenia.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Parlodel stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków w trakcie kuracji bromokryptyną.
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu.

Dawkowanie
Dawkę ustala lekarz. W celu zapobieżenia ewentualnym działaniom ubocznym należy lek przyjmować łącznie z posiłkiem.

Ciąża i karmienie

W ciąży lek podaje się jedynie na zalecenie lekarza. Preparat przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne.
Karmiące matki powinny zwrócić uwagę na to, że lek zmniejsza wydzielanie się mleka z gruczołów mlecznych

W hiperprolaktynemii
W przypadku stwierdzenia wysokich stężeń prolaktyny we krwi u kobiet z niepłodnością - w hiperprolaktynemii - leczeniem z wyboru jest zastosowanie leków hamujących jej wydzielanie z przedniego płata przysadki mózgowej, takich jak bromokryptyna (bromergon, bromocorn, parlodel)

bardzo często są one przypisywane kobietom w zaburzeniach seksualnych towarzyszących hiperprolaktynemii...



--------------------------------------------------------------------------------

ESTROFEM

stosowany u kabiet z brakiem owulacji w celu wzrostu estradiolu...

Opis działania
Preparat Estrofem mite zawiera 17 beta estradiol należący do grupy hormonów płciowych, identyczny pod względem chemicznym i biologicznym z estradiolem wytwarzanym przez organizm. 17 beta estradiol działa wiążąc się ze specyficznymi receptorami estrogenowymi, uzupełniając niedobór endogennego estradlolu.

Wskazania do stosowania

Estrofem mite jest zalecany w uzupełnianiu niedoboru estrogenów w leczeniu objawów menopauzy,

U kobiet z zachowaną macic, należy rozważyć stosowanie w skojarzeniu z cyklicznie podawanym progestagenem

Estrofem nie ma właściwości antykoncepcyjnych

Dawkowanie i stosowanie leku
W przypadku leczenia zespołu niedoboru estrogenów dawka początkowa wynosi 1 -2 mg. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania leczenie może być kontynuowane dawką podtrzymującą 1 mg. Większa dawka estrogenu, zawarta w preparacie Estrofem forte, powinna być zarezerwowana dla pacjentek, u których objawy naczynioruchowe utrzymują się przy stosowaniu dawki 1-2 mg. Estrofem mite jest przyjmowany doustnie w dawce 1 mg na dobę bez przerw.

W przypadku kobiet miesiączkujących leczenie rozpoczyna się w piątym dniu krwawienia. U kobiet z usuniętą macicą oraz po menopauzie leczenie można rozpocząć dowolnego dnia.
---CLOSTILBEGYT --------

SKŁAD
Tabletka zawiera 50 mg cytrynianu klomifenu

DZIAŁANIE
Związek o działaniu antyestrogenowym, który w sposób wybiórczy zapobiega
wiązaniu się estradiolu z receptorami w podwzgórzu.
Na skutek mechanizmu sprzężenia zwrotnego wzmaga się wydzielanie gonadot
ropin wywołując w znacznej części przypadków owulację.

WSKAZANIA
Wywołanie jajeczkowania u kobiet z cyklem bezowulacyjnym celem zajścia w
ciążę:
-Bezowulacyjne zaburzenia cyklu pochodzenia ośrodkowego (podwzgórzo-wego)
-Zespół Stein-Leventhala
-Wtórny brak miesiączki różnego pochodzenia lub skąpe miesiączkowanie m. in. po doustnych środkach antykoncepcyjnych
-Zespół Chiari-Frommela
-Oligospermia
-Mlekotok (jeżeli jest wykluczony rak sutka)

PRZECIWWSKAZANIA
-ciąża
-schorzenia wątroby lub zaburzenia funkcji wątroby (także w wywiadzie)
-torbiele jajników, nowotwór trzonu macicy, zaburzenia czynności przysadki
mózgowej (guzy przysadki)
-krwawienia o nieznanej etiologii
-zaburzenia czynności nadnerczy bądź tarczycy.

U niektórych pacjentek mimo prawidłowych lub nieznacznie obniżonych wartości FSH i LH nie występują owulacje (hipogonadyzm normogonadotropowy).

W tych przypadkach sukces przynosi stymulacja jajeczkowania cytrynianem klomifenu (clomid, clostilbegyt) - lekiem o działaniu antyestrogennym - który w wyniku hamowania sprzężenia ujemnego osi podwzgórze-przysadka-jajnik wywołuje uruchomienie rezerw czynnościowych przysadki i wyrzut dodatkowej ilości gonadotropin wywołujących jajeczkowanie

Clostilbegyt jest syntetycznym lekiem hormonalnym regulującym właściwą pracę jajników, wpływa na owulację, czyli dojrzewanie i uwalnianie jajeczka z pęcherzyka Graffa. Działając na odpowiednie ośrodki w mózgu, przywraca prawidłowy cykl płciowy

Clostilbegyt stymuluje wydzielanie FSH, a FSH wzrost pęcherzyków


UWAGA
Zaburzenia wzroku spowodowane lekiem są przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych w trakcje kuracji

CLOSTILBEGYT JEST TEŻ STOSOWANY U MĘŻCZYZN W CELU POPRAWIENIA JAKOŚCI NASIENIA!
Wysłany: 04-05-2006, 12:27


--------------------------------------------------------------------------------

CASTAGNUS

Castagnus jest roślinnym preparatem zawierającym w swoim składzie wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego. Preparat reguluje pracę przysadki mózgowej, która poprzez centralny układ nerwowy kieruje cyklem miesięcznym i wydzielaniem regulujących go hormonów: estrogenów i progesteronu. Zalecany jest w celu łagodzenia dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz w leczeniu zaburzeń cyklu miesięcznego.

DZIAŁANIE
Tabletki Castagnus poprzez stymulacje receptorów dopaminergicznych obniżają poziom prolaktyny wydzielanej przez przysadkę, powodują ustępowanie zaburzeń wywołanych przez hiperprolaktynemię: zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zaburzeń cyklu miesiączkowego.

ZASTOSOWANIE
Zaburzenia cyklu miesiączkowego (menstruacji i cyklu miesiączkowego spowodowane przejściową lub trwałą niedoczynnością ciałka żółtego, objawiające się nadmiernym krwawieniem lub zbyt częstym dodatkowym krwawieniem w cyklu).
Mastodynia (bolesne obrzmienie sutka).
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki objawiające się: bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, migrenowymi bólami głowy, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp).

DAWKOWANIE
Doustnie, dorosłym kobietom o wadze do 60 kg po 1 tabletce, a kobietom o wadze wyższej niż 60 kg po 2 tabletki, rano, przez 90 dni.

INTERAKCJE
Jednoczesne przyjmowanie środków zawierających progesteron lub gestageny (np. doustnych środków antykoncepcyjnych ) może wzmagać ich działanie. Ze względu na działanie dopaminergiczne preparatu może nastąpić osłabienie działania jednocześnie przyjmowanych antagonistów receptorów dopaminy.

Organizm kobiety przed miesiączką zatrzymuje wodę. To powoduje powiększenie i obrzmienie piersi - stają się one bolesne i tkliwe. Bóle te można złagodzić, regularnie zażywając kapsułki z wyciągiem z ogórecznika i wiesiołka lub niektóre leki ziołowe (Castagnus, Agufem)

UWAGA
lek ziołowy na obniżenie prolaktyny! w aptece można kupić bez recepty..
---Perionorm---
Zastosowanie/Wskazania: W terapii zaburzeń hormonalnych u kobiet, objawiających się:
zaburzeniami cyklu miesiączkowego (skąpe lub nadmierne krwawienia, krwawienia śródokresowe, cykle bezowulacyjne), zespołem napięcia przedmiesiączkowego (tj. z objawami drażliwości, zmienności nastroju, bólów głowy, obrzęków), bolesnym obrzmieniem piersi (mastodynia).

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu. Okres ciąży i karmienia piersią.
Działanie: Stosowanie preparatu hamuje wydzielanie prolaktyny przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej, powoduje normalizację stężenia progesteronu i II fazy cyklu miesiączkowego. Łagodzi zaburzenia rytmu miesiączkowego i objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Sposób użycia: Przyjmować 1 raz dziennie 13-18 kropli preparatu rozcieńczonych niewielką ilością wody

Lek wydawany bez recepty
--PREGNYL--
Pregnyl jest preparatem zawierającym ludzką gonadotropinę kosmówkową uzyskaną z moczu kobiet ciężarnych. Pobudza on steroidogenezę w gonadach, wykazując działanie biologicznie zbliżone do LH (ludzkiego hormonu luteinizującego). U mężczyzn podanie leku prowadzi do zwiększenia produkcji testosteronu w jądrach. U kobiet działa on stymulująco na syntezę estrogenów w jajnikach, a podany po owulacji nasila wybiórczo produkcję progesteronu. W wybranych zaburzeniach endokrynnych, podawany jest łącznie z menotropiną (np. Humegonem). Z uwagi na to, że podstawowym składnikiem leku jest HCG pochodzenia ludzkiego, preparat pozbawiony jest właściwości antygenowych.
Stosowanie u kobiet:
- indukcja owulacji w niepłodności spowodowanej brakiem owulacji lub upośledzeniem dojrzewania pęcherzyków
- monitorowana hiperstymulacja jajników w celu uzyskania komórek jajowych do zapłodnienia pozaustrojowego
= zwykle jednorazowo podanie 5000 - 10000 j.m., po zakończeniu leczenia menotropiną. W celu zapobieżenia występowania niewydolności ciałka żółtego lek podaje się 1-3 krotnie, każdorazowo w dawce do 5000 j.m., w ciągu 9 dni od zakończenia leczenia menotropiną.

Sposób podawania:
Liofilizat rozpuścić w ampułce przez dodanie załączonego do opakowania rozpuszczalnika. Uzyskany roztwór służy wyłącznie do podawania domięśniowego i powinien być natychmiast zużyty w całości. Leku po rozpuszczeniu nie wolno przechowywać.

Przeciwskazania:
Podejrzenie istnienia lub istnienie nowotworów androgenozależnych takich jak: rak prostaty lub rak gruczołu sutkowego u mężczyzn.

Uwagi i ostrzeżenia:
Kobiety:
- u pacjentek leczonych z powodu niepłodności związanej z brakiem owulacji lub upośledzeniem dojrzewania pęcherzyków, wcześniejsze leczenie menotropiną może prowadzić do niepożądanej hiperstymulacji jajników. W takich przypadkach nie należy podawać HCG bowiem istnieje ryzyko wywołania wielokrotnej owulacji i powstania zespołu hiperstymulacji jajników;
- ciąże uzyskane drogą indukowania owulacji za pomocą preparatów gonadotropowych cechuje zwiększone ryzyko wystąpienia poronień. Częściej także występują ciąże mnogie.

Pregnyl jest wysoko oczyszczonym preparatem uzyskanym z moczu ciężarnych kobiet. Podaje się go w iniekcjach domięśniowych.

Naśladuje występujący w połowie cyklu fizjologicznego wzrost hormonu luteinizującego (LH), co wyzwala owulację. Podany po owulacji nasila wybiórczo produkcję progesteronu. Preparat Pregnyl stosowany jest w indukcji owulacji i w kontrolowanej hiperstymulacji jajników w programach wspomaganego rozrodu.
-- Agufem ---- Substancją aktywną jest Agnus Castus. Wpływa na obniżenie stężenia prolaktyny. Łagodzi zaburzenia rytmu miesiączkowania i objawy napięcia przedmiesiączkowego. Wpływa normalizująco na stężenie progesteronu - znajduje zastosowanie w defekcie fazy lutealnej (nadmiernie skrócona). Pomocny w stanach dysplazmatycznych piersi.

Uwagi: Nie bierz w ciąży i gdy karmisz piersią.

Efekty uboczne: Możliwe wystąpienie nudności w pojedyńczych przypadkach. U osób szczególnie wrażliwych mogą pojawić się przejściowe bóle głowy, swędzenie i zaczerwienienie skóry. Możliwość nasilenia działania preparatu przy jednoczesnym zażywaniu leków hormonalnych i środków antykoncepcyjnych. Stosowanie leków przeciwpsychotycznych i uspokajających może spowodować osłabienie działania leku.

Dawkowanie: Jedna tabletka dziennie (zawiera 4 mg suchego wyciągu z owoców Agnus Castus). Przyjmować przez okres 3 m-cy ALETRA-- Lecznicza - False Unicorn Root (Aletris Farinosa)

Używana do leczenia bolesnych miesiączek, braku menstruacji, endometriozy, nierównowagi hormonalnej, niepłodności, mdłości w ciąży, cyst jajników, zagrożenia poronieniem. Tonizuje układ rozrodczy, szczególną rolę odgrywa przy zachodzeniu w ciąże i w samej ciąży. Ma normalizujący wpływ na jajniki. Używany przy niepłodności związanej z nieprawidłowym wzrostem pęcherzyków Graafa. Zmniejsza ból owulacyjny i suchość w pochwie. Niektórzy specjaliści ostrzegają, aby nie brać zioła zanim nie zdecyduje się na ciążę!

Uwaga: Nie przekraczaj dawki - zbyt duże powodują uderzenia gorąca, podrażnienie żołądka i nerek, zaburzenia widzenia i wymioty. -----DOSTINEX--

Substancja czynna: kabergolina (1 tabletka zawiera 0,5 mg substancji), pochodna ergoliny. Agonista receptora dopaminowego D2, silnie i długotrwale hamuje uwalnianie prolaktyny w przysadce, nie wpływając na zmniejszenie prawidłowych, fizjologicznych wartości stężeń innych hormonów wydzielanych przez gruczoł. U niektórych osób może wystąpić tymczasowy niewielki wzrost hormonu wzrostu. Wpływa na wyregulowanie gospodarki hormonalnej na linii przysadka - jajnik. Może przyczynić się do wywołania spontanicznej owulacji u kobiet niejajeczkujących. Wpływa na przywrócenie regularności cyklów menstruacyjnych. Hamuje laktację, mlekotok patologiczny. Stosowana w przypadku gruczolaków przysadki - wpływa na ich zmniejszanie się, hamuje ich wzrost. Zmniejszone stężenie prolaktyny utrzymuje się 7-28 dni u pacjentów zdrowych i 14-21 dni u pacjentów z hiperprolaktynemią.

Wskazania:
• hiperprolaktynemia
• brak miesiączki, owulacji
• zaburzenia cyklu miesiączkowego
• brak fazy lutealnej
• mlekotok
• gruczolaki przysadki typu prolactinoma
• pozorna normoprolaktynemia (z mlekotokiem lub bez)
• zespół pustego siodła tureckiego w przebiegu hiperprolaktynemii


Przeciwwskazania:
• nadwrażliwość na składniki preparatu, alkaloidy sporyszu
• zatrucie ciążowe
• rzucawka, stan przedrzucawkowy
• niewydolność wątroby, nerek
• w ciąży tylko pod ścisłym nadzorem lekarza, przy bezwzględnych wskazaniach. Ciężarne z gruczolakiem przysadki, które przerwały leczenie w związku z zajściem w ciążę powinny być dokładnie obserwowane ze względu na możliwość rozrostu gruczolaka
• karmienie piersią
• choroby układu krążenia
• zespół Reynauda
• choroba wrzodowa
• schorzenia psychiatryczne

Działanie niepożądane:
Pojawiają się zwłaszcza w pierwszych dniach leczenia lub przy zwiększaniu dawki leku. Mogą to być: ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, bóle brzucha, kołatanie serca, senność, krwawienia z nosa, niedowidzenie połowicze, niestrawność, zaparcia, osłabienie, ból w klatce piersiowej, zaczerwienienie twarzy, obniżenie ciśnienia krwi. Należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów lub obsłudze urządzeń mechanicznych.

Interakcje:
Nie stosować z innymi alkaloidami sporyszu oraz antybiotykami makrolidowymi. Antagoniści dopaminy (fenotiazyna, butyrofenon, tioksantyna, metoklopramid) osłabiają działanie leku. Zachować ostrożność u osób przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi (może nasilać działanie tych leków).

Dawkowanie:
Dawka dobierana jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia, stopnia odpowiedzi na leczenie. Kilkumiesięczna terapia przy hiperprolaktynemii, zabrzeniach cyklu miesiączkowego, bezpłodności, pozornej normoprolaktynemii, braku miesiączki lub owulacji, mlekotoku: - początkowo 0,5 mg na tydzień w 1- 2 dawkach. Zwiększana jest stopniowo, najlepiej o 0,5 mg na tydzień, aż do uzyskania działania pożądanego. Dawka maksymalna wynosi 4,5 mg. Dawka podtrzymująca 0,25-2 mg na tydzień, najczęściej 1 mg na tydzień.

Uwagi:
Zalecana jest kontrola ciśnienia krwi, szczególnie w pierwszych dniach leczenia i przy zwiększaniu dawki. Przy długotrwałym leczeniu badanie ginekologiczne raz na rok wraz z badaniem cytologicznym szyjki macicy i endometrium. rgolaktyna

Substancja czynna: bromokryptyna (1 tabletka zawiera 2,5 mg substancji) - tzw. agonista receptorów dopaminowych D2, pochodna alkaloidów poryszu. Oddziałuje na komórki przedniego płata przysadki -normalizuje wydzielanie prolaktyny, a przy tym nie wpływa na sekrecję innych hormonów przysadki. Wpływa na wyregulowanie gospodarki hormonalnej na linii przysadka - jajnik. Może przyczynić się do wywołania spontanicznej owulacji u kobiet niejajeczkujących. Wpływa na przywrócenie regularności cyklów menstruacyjnych. Hamuje laktację, mlekotok patologiczny. Normalizuje wydzielanie LH w zespole policystycznych jajników. Stosowany w przypadku gruczolaków przysadki - wpływa na ich zmniejszanie, hamuje ich wzrost. Obniża ciśnienie krwi. Ma działanie przeciwdepresyjne.

Wskazania:
• hiperprolaktynemia żeńska i męska
• brak miesiączki, owulacji
• zaburzenia cyklu miesiączkowego
• brak fazy lutealnej
• mlekotok
• gruczolaki przysadki typu prolactinoma
• pozorna normoprolaktynemia (z mlekotokiem lub bez)
• mastopatia i inne schorzenia sutka
• zespół napięcia przedmiesiączkowego
• hamowanie laktacji fizjologicznej
• oligospermia, osłabiona czynność jąder
• utrata libido, impotencja u mężczyzn
• w PCOS jako wspomagające leczenie przy wywoływaniu owulacji z zastosowaniem klomifenu

Przeciwwskazania:
• nadwrażliwość na składniki preparatu, alkaloidy sporyszu
• zatrucie ciążowe
• nadciśnienie w ciąży i połogu
• niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
• schorzenia układu sercowo-naczyniowego
• w ciąży tylko pod ścisłym nadzorem lekarza, przy bezwzględnych wskazaniach. Ciężarne z gruczolakiem przysadki, które przerwały leczenie w związku z zajściem w ciążę powinny być dokładnie obserwowane ze względu na możliwość rozrostu gruczolaka
• karmienie piersią
• choroba wrzodowa
• zaburzenia psychiczne
• schorzenia nerek, wątroby

Działanie niepożądane:
Pojawiają się zwłaszcza w pierwszych dniach leczenia lub przy zwiększaniu dawki leku. Mogą być to: zmęczenie, zawroty i ból głowy, nudności i wymioty, zasłabnięcia, senność, obrzęk błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, nadmierne pobudzenie, kurcze, zaburzenia rytmu serca oraz zaostrzenie choroby wieńcowej, piekące uczucie w oczach, podwójne widzenie, skórne zmiany alergiczne, objawy zespołu Raynaud'a, halucynacje, stany psychotyczne, niepokój psychiczny, dezorientacja, omamy. Nie wykazano szkodliwego wpływy na rozwój płodu - brak odpowiednich badań przeprowadzonych na ludziach. U osób leczonych powyżej 2 lat wysokimi dawkami istnieje możliwość wystąpienia włóknienia zaotrzewnowego.
Należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów lub obsłudze urządzeń mechanicznych.

Interakcje:
Alkohol zmniejsza tolerancję leku. Nie wolno go stosować razem z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi. Zachować ostrożność u osób przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi (może nasilać działanie tych leków). Równoczesne przyjmowanie antagonistów dopaminy, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych może zmniejszać skuteczność leczenia. Erytromycyna, jozamycyna, inne antybiotyki makrolidowe mogą zwiększać stężenie bromokryptyny we krwi. Gryzeofulwina, induktory enzymów mogą zmniejszać stężenie leku.

Dawkowanie:
Dawka dobierana jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia, stopnia odpowiedzi na leczenie. Przyjmować doustnie w czasie posiłku. Kilkumiesięczna terapia przy hiperprolaktynemii, zabrzeniach cyklu miesiączkowego, bezpłodności, pozornej normoprolaktynemii, braku miesiączki lub owulacji, zespole policystycznych jajników, mlekotoku: 1,25 mg 2-3 razy na dobę; dawkę można zwiększyć do 2,5 mg 2-3 razy na dobę. Hiperprolaktynemia u mężczyzn, prolaktynoma: 1,25-2,5 mg 2-3 razy na dobę; dawkę zwiększa się do 5-10 mg na dobę w hiperprolaktynemii. W guzach przysadki mózgowej: 5-10 mg na dobę, możliwe jest zwiększenie dawki do 60 mg na dobę.

Uwagi:
Zalecana jest kontrola ciśnienia krwi, szczególnie w pierwszych dniach leczenia i przy zwiększaniu dawki. Przy długotrwałym leczeniu badanie ginekologiczne raz na rok wraz z badaniem cytologicznym szyjki macicy i endometrium.
ERGOLAKTYNA
Substancja czynna: bromokryptyna (1 tabletka zawiera 2,5 mg substancji) - tzw. agonista receptorów dopaminowych D2, pochodna alkaloidów poryszu. Oddziałuje na komórki przedniego płata przysadki -normalizuje wydzielanie prolaktyny, a przy tym nie wpływa na sekrecję innych hormonów przysadki. Wpływa na wyregulowanie gospodarki hormonalnej na linii przysadka - jajnik. Może przyczynić się do wywołania spontanicznej owulacji u kobiet niejajeczkujących. Wpływa na przywrócenie regularności cyklów menstruacyjnych. Hamuje laktację, mlekotok patologiczny. Normalizuje wydzielanie LH w zespole policystycznych jajników. Stosowany w przypadku gruczolaków przysadki - wpływa na ich zmniejszanie, hamuje ich wzrost. Obniża ciśnienie krwi. Ma działanie przeciwdepresyjne.

Wskazania:
• hiperprolaktynemia żeńska i męska
• brak miesiączki, owulacji
• zaburzenia cyklu miesiączkowego
• brak fazy lutealnej
• mlekotok
• gruczolaki przysadki typu prolactinoma
• pozorna normoprolaktynemia (z mlekotokiem lub bez)
• mastopatia i inne schorzenia sutka
• zespół napięcia przedmiesiączkowego
• hamowanie laktacji fizjologicznej
• oligospermia, osłabiona czynność jąder
• utrata libido, impotencja u mężczyzn
• w PCOS jako wspomagające leczenie przy wywoływaniu owulacji z zastosowaniem klomifenu

Przeciwwskazania:
• nadwrażliwość na składniki preparatu, alkaloidy sporyszu
• zatrucie ciążowe
• nadciśnienie w ciąży i połogu
• niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
• schorzenia układu sercowo-naczyniowego
• w ciąży tylko pod ścisłym nadzorem lekarza, przy bezwzględnych wskazaniach. Ciężarne z gruczolakiem przysadki, które przerwały leczenie w związku z zajściem w ciążę powinny być dokładnie obserwowane ze względu na możliwość rozrostu gruczolaka
• karmienie piersią
• choroba wrzodowa
• zaburzenia psychiczne
• schorzenia nerek, wątroby

Działanie niepożądane:
Pojawiają się zwłaszcza w pierwszych dniach leczenia lub przy zwiększaniu dawki leku. Mogą być to: zmęczenie, zawroty i ból głowy, nudności i wymioty, zasłabnięcia, senność, obrzęk błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, nadmierne pobudzenie, kurcze, zaburzenia rytmu serca oraz zaostrzenie choroby wieńcowej, piekące uczucie w oczach, podwójne widzenie, skórne zmiany alergiczne, objawy zespołu Raynaud'a, halucynacje, stany psychotyczne, niepokój psychiczny, dezorientacja, omamy. Nie wykazano szkodliwego wpływy na rozwój płodu - brak odpowiednich badań przeprowadzonych na ludziach. U osób leczonych powyżej 2 lat wysokimi dawkami istnieje możliwość wystąpienia włóknienia zaotrzewnowego.
Należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów lub obsłudze urządzeń mechanicznych.

Interakcje:
Alkohol zmniejsza tolerancję leku. Nie wolno go stosować razem z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi. Zachować ostrożność u osób przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi (może nasilać działanie tych leków). Równoczesne przyjmowanie antagonistów dopaminy, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych może zmniejszać skuteczność leczenia. Erytromycyna, jozamycyna, inne antybiotyki makrolidowe mogą zwiększać stężenie bromokryptyny we krwi. Gryzeofulwina, induktory enzymów mogą zmniejszać stężenie leku.

Dawkowanie:
Dawka dobierana jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia, stopnia odpowiedzi na leczenie. Przyjmować doustnie w czasie posiłku. Kilkumiesięczna terapia przy hiperprolaktynemii, zabrzeniach cyklu miesiączkowego, bezpłodności, pozornej normoprolaktynemii, braku miesiączki lub owulacji, zespole policystycznych jajników, mlekotoku: 1,25 mg 2-3 razy na dobę; dawkę można zwiększyć do 2,5 mg 2-3 razy na dobę. Hiperprolaktynemia u mężczyzn, prolaktynoma: 1,25-2,5 mg 2-3 razy na dobę; dawkę zwiększa się do 5-10 mg na dobę w hiperprolaktynemii. W guzach przysadki mózgowej: 5-10 mg na dobę, możliwe jest zwiększenie dawki do 60 mg na dobę.

Uwagi:
Zalecana jest kontrola ciśnienia krwi, szczególnie w pierwszych dniach leczenia i przy zwiększaniu dawki. Przy długotrwałym leczeniu badanie ginekologiczne raz na rok wraz z badaniem cytologicznym szyjki macicy i endometrium.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez SANDY dnia Sob 11:25, 14 Cze 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Hania1233




Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:14, 27 Lip 2009    Temat postu:

A femiVaxin co zawiera? ostatnio interesuje mnie ten lek ( na infekcje intymna). i czy jest na recepte?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ginekologia.fora.pl Strona Główna -> Leki stosowane w ginekologi [duphaston, luteina...]
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin